Andy Weir "Marsietis"/"The Martian"

Nuotraukoje pozuoja mano stiklinis žemės rutulys, kuris čia kaip ir turėtų būti į kosmoso temą :)))

Nieko sau, pabaigusi skaityti "Marsietį" pasakiau sau. Kas galėjo pagalvoti, kad mano gyvenime atsiras tiek daug kosmoso? Paskutiniu metu vis žiūriu su juo susijusius filmus, o kai kuriuos netgi savo noru! O paskui save prigaunu intensyviai apie kurį nors galvojant, bandant prisiminti detales ir netgi norint pažiūrėti dar kartą. O kino teatruose pasirodžius "Marsiečiui" pasakiau sau, kad šitą ne tik pasižiūrėsiu, bet ir perskaitysiu. Pirmas buvo filmas, kuris man beprotiškai patiko!!!, o knygos ėmiausi šiek tiek vėliau, t. y. prieš kokią savaitę. Po kino įspūdžiai jau buvo gerokai susigulėję, tad juos pats laikas buvo atgaivinti.
"Marsietis" - knyga, kurią, pasirodo, autorius Andy Weir iš pradžių į internetą skyrių po skyriaus kėlė nemokamai, po kurio laiko skaitytojų prašymu visą sudėjo į Kindle versiją ir patalpino į Amazon, kur pardavinėjo pigiausiai, kaip tik įmanoma, už 99 centus. Po to, kai knyga šovė į sci-fi topus, jos teises nusipirko leidykla, perleido, na ir dabar jau turime ką turime - susilaukusi didelio populiarumo, labai greitai paversta filmu, istorija sužavėjo MASES. 

Taigi, trumpai tariant, knyga yra apie ekspedicijos į Marsą astronautą Marką Watney, kuris per didžiulę marsietišką smėlio audrą sužeidžiamas, nubloškiamas toli nuo MAV (Mars Ascent Vehicle, su kuriuo įgula turi parskristi atgal į savo kosminį laivą), ir įgulos draugų palaikytas negyvu, paliekamas Marse. Vienas. Gyvas. JĖZAU. Aišku, kadangi Markas yra astronautas su dideliu žinių bagažu (ir šiaip ištreniruotas būti supermenu), tai suvokęs savo baisią padėtį nepuola į neviltį, bet įdeda visas pastangas į tai, kad išliktų gyvas. Jam Marse reikia kaip nors išsilaikyti 4 metus, iki kol atskris sekanti misija iš Žemės. Čia ir prasideda visas smagumynas - Markas savo beviltiškoje padėtyje sugeba užsiauginti bulvių, perdaryti techniką, kasdienio naudojimo daiktus, chemines medžiagas į tai, ko jam reikia, atranda būdą kontaktuoti su Žeme ir taip toliau. Tuo tarpu Žemėje NASA pagaliau suvokia, kas įvyko. Markas bando išgyventi, o NASA - sugalvoti būdą, kaip jam padėti tai padaryti. 

Knyga yra puiki. Tik iškart galiu pasakyti, kad neturint daug techninių, fizinių, cheminių ir kitokių moksliškų:) žinių, ją skaityti dar ir anglų kalba tikrai buvo iššūkis. Šį kartą knygą į rankas imti po filmo peržiūros buvo teisingas eiliškumas. Andy Weir, kaip skaičiau, rašė remdamasis labai realiais skaičiavimais, besikonsultuodamas su mokslininkais, Viskas, kas aprašyta, yra visiškai realistiška (na, aišku, žmogaus Marse dar nebuvo, bet tai įmanoma). Istorija yra pilna specifinių terminų, paskaičiavimų, žodžiu, mano socialinių mokslų nepervargintoms smegenims nesuprantamų dalykų. Todėl filmas man padėjo visus dalykus daug geriau suvokti. Tai šiek tiek apriboja, nes marsietį Marką Watney visą laiką vaizduotėje ir mačiau kaip Mattą Damoną. Nors negaliu skųstis, čia tikrai nieko blogo. :)

Kas yra NUOSTABU, kad knyga yra Labai Juokinga. Vietomis suprunkšdavau garsiai. Markas Watney vaizduojamas kaip labai pozityvus, geraširdis žmogus su puikiu humoro jausmu . Todėl nuolatinis balansavimas tarp mokslinių aprašymų ir nuoširdžiai juokingų Marko monologų tikrai suteikia didelį skaitymo malonumą. Bet tai kelia ir klausimų - kaip gali žmogus išlikti toks pozityvus, būdamas visiškai vienas visoje planetoje? Aišku, astronautų ne tik mokslinė bazė ir fizinė sveikata turi būti puiki, bet taip pat ir labai stipri psicholoija. Tai turbūt ir būtų paaiškinimas. Bet man skaitant vis tiek buvo sunku patikėti, kad jis nepalūžta. Niekad. Nėra nei vienos minties, kad jam nepasiseks, nėra dvejonių. Aš bandau to žmogaus vietoje įsivaizduoti save. Turbūt iškart išgerčiau medkite esančių vaistų ir pabaigčiau kančias greitai. Visų pirma, netikėčiau, kad išgyvensiu, antras dalykas - man būtų tiesiog per daug baisu būti visoje planetoje vienai. Garantuotai išsikraustyčiau iš proto.

Vienas įdomus aspektas - apie pagrindinį veikėją nežinome nieko asmeniško. Po truputį susipažįstame su jo būdu, pamatome stiprybes, charakterį, bet visiškai nėra žinių apie Marko gyvenimą. Kas jis toks? Ar turi šeimą? Kodėl išskrido į Marsą? Negaliu pasakyti, kad man tai atrodo kaip minusas. Gal net įdomiau, kai autorius nesigilina į "žmogiškus" dalykus, palikdamas viską šone. Čia svarbus tik išgyvenimas, todėl apie jį visą laiką ir kalbama.

Nematau didelių knygos trūkumų. Man asmeniškai skaityti lengva nebuvo dėl jau minėto žinių trūkumo, bet tai anaiptol nereiškia, kad nejaučiau malonumo. Priešingai, "Marsietis" man paliko didelį įspūdį. Baigiau skaityti ir daug daug apie šitą knygą galvojau. Koks gali būti stiprus žmogus, kai neturi kitų pasirinkimų. Koks svarbus yra įvaizdis didelėms kiekvienos organizacijos galvoms. Kokius didelius dalykus gali padaryti sutelktos visos žmonijos pastangos, o dar didesnius - kito žmogaus gyvybės vertinimas labiau už savo.

Rekomenduoju. Tik nepatariu skaityti anglų kalba. Pasiimkite vertimą. Lietuvių kalba "Marsietį" išleido Obuolio leidykla. Paskaitykite oficialų knygos aprašymą čia.


Toks jau sutapimas, kad šitą įrašą rašant fone groja Thirty Seconds to Mars - aš sakau, tas kosmosas manęs visai nebepaleidžia... :)

Komentarų nėra