Leigh Bardugo "Šešėlis ir kaulas"/"Shadow and Bone"

Kai sekmadienius praleidžiam taip, kaip šiandien, norisi, kad tokios dienos niekuomet nepasibaigtų. Buvo Mišios, buvo mylima šeima, geras ir skanus maistas, gamta, saulė, tingi popietė, o vakaras skirtas mažoms nuodėmėms - kam geimams, kam eurovizinių dainų perklausai :). Kokius penkis kartus savo Andriui pasakiau - ei, gal galim rytoj neit į darbą? Nes tiesiog taip norisi tą šilto sekmadienio vaibą pratęsti į ateinančią savaitę... Visai nelaukiu rytojaus, kai jau šeštą ryto įsitvėrus sproto kuprinės ir maisto ruošinių bėgsiu į stotelę, kad tik spėčiau į savo ankstyvą darbo dienos pradžią... Tas savaitės pradžios stresas :). Turbūt niekad neišmoksiu savęs užprogramuoti taip, kad pirmadienis prasidėtų lengvai. Ką aš bandau apgauti, turbūt tas nepavyksta beveik niekam... Užtai šiandien dar leidžiu pamirkt priešais kompo ekraną. Man įsijungti naują lapą blogo įrašui yra kažkas panašaus, kaip karšta vonia kitiems - atpalaiduoja, maloniai iškrauna, atšviežina. Tai greitai jums papasakoju apie vieną iš savo paskutinių perskaitytų knygų ir bėgu gamintis rytojaus pietų ir džiaut išskalbtų kojinių, nes laukia lova!

Viena iš knygų, apie kurias dar nepasakojau bloge, yra prieš ketvertą metų išleista pirmoji visame pasaulyje išpopuliarėjusios "Grišų trilogijos" knyga "Šešėlis ir kaulas". Valio valio valio - dar vienas hitas, kuris pasiekiamas ir lietuviams - knygą išleido "Aukso pievos" leidykla. Šaunuoliai, reikia vežti į Lietuvą gerą popsą!


"Šešėlis ir kaulas" išties yra geras popsas. Trumpai apie pačią knygą. Ravka - šalis, kamuojama karų su aplinkinėmis tautomis ir Šešėlių kanjono - teritorijos, kurią pasiglemžusi tamsa, pilna volkrų - monstrų, kurie gyvų nepalieka. Ravkos visuomenė nėra paprasta - dalis žmonių turi ypatingų gebėjimų. Tai grišos - aukštesnė kasta, kurią valdo paslaptingas ir itin galingas griša - Darklingas. Alina Starkov - (kaip dabar madinga ypač tarp YA knygų herojų) niekuo neišsiskirianti ir neypatinga mergina. Tai našlaitė, užaugusi internate, dabar dirbanti kartografe, be galo įsimylėjusi savo geriausią draugą Malą, kartu su ja augusį nuo pat vaikystės. Alina ir Malas kartu su pulku turi perkeliauti Šešėlių kanjoną. Ten juos, žinoma, užpuola volkros. Susidūrusi akis į akį su mirtinu pavojumi, Alina netikėtai panaudoja galią, kurios net pati nežinojo turinti - ji gali skleisti šviesą. Darklingas ir Ravkos žmonės supranta - tai gali išgelbėti visą šalį ir sunaikinti Šešėlių kanjoną, taip visam laikui sugrąžinant Ravkos žmonėms ramybę ir saugumą. Alina turi keliauti į karaliaus rūmus ir apsigyventi tarp kitų grišų, ten mokytis valdyti savo galias, kad atėjus laikui galėtų kartu su Darklingu atnešti Ravkai taiką.

Man taip taip taip TAIP patiko pasaulio kūrimas šioje knygoje! Tai buvo netikėtai puiku! Pasaulis kuriamas remiantis rusų kultūra ir folkloru. Pradedant vardais, vietovardžiais, maistu, vartojamomis frazėmis, baigiant visa atmosfera ir bendru pojūčiu skaitant. Žinoma, svarbu nepasiduoti pagundai ieškoti kabliukų, pavyzdžiui, moteriškos giminės pavardė turėtų būti Starkova, ne Starkov, ar ne? Gira (kvas) nėra alkoholinis gėrimas, nuo kurio gali gerai apsvaigti? Bet juk ir neturi viskas būti taip, kaip mums įprasta. Čia neaprašytas gyvenimas Rusijoje. Tiesiog labai tinkamai panaudotas slaviškas skonis. Mėgavausi!

Patiko ir veikėjų kūrimas, ir jų tarpusavio santykiai. Neprikrauta perteklinių meilės trikampių, nors lyg ir norėta kurti vieno užuomazgas, bet laiku viskas sustatyta į vietas. Veikėjai turi labai aiškius charakterius. Kadangi knygoje šiaip gan daug detalių, vietų, veiksmo, tai tas veikėjų neperkrovimas nereikalingu sudėtingumu man labai patiko. Alina - geras pagrindinis herojus. Aš ją visai supratau, man nebuvo neaiškūs jos veiksmų motyvai. Viskas buvo logiška, tvarkinga, teisinga. Šiek tiek nepatiko eilinį kartą panaudotas "eilinės merginos, kuri iš tiesų visai neeilinė" modelis, bet tai galima išgyventi :).

Aš knygą skaičiau angliškai, tai truputį gaila, kad negalėjau pasižiūrėti, kaip lietuviai išsivertė visus rusiškus motyvus, kaip prisitaikė pavadinimus ir t.t. Bet tai viena iš knygų, kurią tiesiog reikia skaityti originalo kalba! Leigh Bardugo labai gražiai rašo. Man labai patiko jos nebanali kalba, įdomūs, poetiški išsireiškimai. Tai tikrai stipri knygos pusė.

Puikus startas trilogijai! Pasiėmiau "Šešėlį ir kaulą" tik todėl, kad labai noriu perskaityti "Six of Crows", Leigh Bardugo knygą, kuri yra sukurta Grišų trilogijos pasaulio pagrindu, tad pasirodė logiška pirmiau perskaityti trilogiją, kad geriau suvokčiau "Six of Crows". Tai, pasirodo, buvo puikus sprendimas! Dabar noriu greičiau griebt antrą ir trečią dalį!

Apie "Šešėlį ir kaulą" lietuviškai - "Aukso pievos" puslapyje. Eikit skaityt, rimtai!

Komentarų nėra