Oliver Polak "Man galima, aš žydas" + gimtadienio dovanos!

"Pirmąjį megztuką su garsios firmos ženklu įsigijau praėjus lygiai septyneriems metams, grįždamas iš žiemos atostogų Zėfelde. Trumpai sustojome Miunchene, kur ieškojau firmos Lonsdale džemperio, matyto vienoje parduotuvėje Face. Paaiškinau mamai, kad Lonsdale nėra joks firmos ženklas - priešingai, tai buvo vienos bokso studijos pavadinimas, ir galiausiai, jai leidus, iš savo Chanukos pinigų įsigijau juodą megztinį, ant kurio puikavosi kraujo raudonumo užrašas Lonsdale. Mama dar nupirko porą juodų Dr. Martenso firmos batų, nes jie atrodė neįtikėtinai tvirti bei praktiški.
Kas bent truputėlį išmano madas, ypač politinių grupuočių stilius, puikiai žino: į Miuncheną atvykau kaip žydas iš mažo miestelio, o išvykau kaip puikiai apsirengęs neonacis."


Nepulsiu visų sveikinti su naujaisiais metais, nes ir tos šventės jau iš galvos spėjo išgaruot... Bet užtai pirmoji šiemet perskaityta knyga išsirinkta draugų lentynoje būtent naujųjų naktį :). Man patinka taip kartais pasiknaisioti po svetimus turtus ir pasigriebti ką nors neskaityto. O apie "Man galima, aš žydas" esu girdėjusi ir skaičiusi tikrai nemažai gero. Tad ir pabandžiau. Įspūdžiai įvairūs :))

"Man galima, aš žydas" yra tokia pusiau autobiografinė, pusiau humoristinė knyga. Kaip pats autorius knygos pabaigoje pamini - "Tiesa, Oliveris Polakas knygos puslapiuose išgyveno šiek tiek daugiau negu tikrasis aš. Drauge su juo ir mano tėvai." Taigi, tai nėra faktų knyga. Veikiau labai asmeniškai papasakotos šmaikščios istorijos apie tai, ką reiškia būti žydu. Augusiu žydų šeimoje. Žydu vokiečių bendruomenėse. Žydu tarp kitatikių. Turinčiu žydę motiną. Na, ir dar daugybėje aplinkybių.

Oliveris Polakas yra RTL ir Viva buvęs laidų vedėjas, humoristinės laidos kūrėjas, aktorius ir apskritai toks šmaikštus bičas. Dėl to jo rašymo stilius - kandus, persunktas šypsena ir juokeliais. Turbūt dėl to ir negali priimti nei vieno žodžio rimtai. Man tai buvo knygos trūkumas. Tikėjausi, jog žydo tapatybė šių dienų Vokietijoje bus atskleista daug sudėtingiau ir humoras tebus būdas kalbėti apie sunkias temas. Tam tikra prasme tos temos (nacizmas, sėklidžių vėžys, kontroliuojanti motina, seksualumas, branda, nesėkmės moksluose...) buvo liečiamos, tačiau man norėjosi ne tik apie tai pasijuokti, bet šalia ir pristabdyti, užkabinti kažką daugiau ir giliau. Praplaukta paviršiumi...

Šiaip norint lengvo vakaro ar dviejų skaitinuko - tai gan neblogas pasirinkimas. Puslapiai verčiasi vienas po kito. Ypač tinka tokiu atveju, jei norisi nesigilinti į nuoseklią istoriją, nes čia svarbiau ne vientisa pasakojimo linija, bet pavieniai nutikimai. Tad po vieną ar du trumpus skyrelius kas vakarą atsipalaidavimui - pats tas.

Turiu įspėti, kad kadangi autorius gimė, augo ir gyvena Vokietijoje, tai labai nemaža vokiškos kultūros konteksto. Mums, lietuvaičiams, nemažai dalykų tiesiog nėra tiek aktualūs, nežinome pavardžių, vietovių ar kitų vokiškų dalykėlių, kurie galbūt padėtų labiau suprasti istorijas ir jų prasmes. Ir šiaip įdomiau būtų...

Nelabai aš turiu ką daugiau apie šią knygą pridurt. Man ji buvo kiek prėska. Nieko labai blogo, bet juk aš tai tikėjausi bombos! O gavosi tik pakikenti ir tiek...

Lietuvoje išleista "Gimtojo žodžio" leidykloje. Žvalgykitės oficialiai čia.


O dabar dar vienas svarbus reikalas! Per tinklaraščio gimtadienį vienam komentatoriui pažadėjau padovanoti savo mėgstamiausią pernai metų knygą! Kadangi sausio pradžia jau kaip ir praėjo, tai pats laikas paskelbti laimėtoją :). Ačiū už gražius komentarus, ypač tuos ilguosius, jie visada pradžiugina!
Kadangi nenorėjau išskirti nei vieno žmogaus pati, tai leidau tą padaryti random-ize.com :) Ir... tadadam... laimėtoją matote paveiksliuke!

Komentaro autorei pievai padovanosiu Tahir Shah "Tūkstančio ir vienos nakties šalyje". Susisieksiu su tavimi! Buvo smagu, reikės ateity dar sugalvoti tokių žaidimėlių :).

Komentarų nėra