Ką skaičiau 2017-ais

Niekuomet nedarau naujametinių rezoliucijų, išskyrus vienos rūšies - visada nusistatau perskaitytų knygų tikslą. Man rodos, po keleto paskutinių metų šįkart darysiu priešingai - susidarysiu tikslų sarašą gyvenimui, bet jame neatsidurs knygų skaičius. Kad ir kaip nesinori pripažinti, nebesugebu sudėlioti laiko taip, kad spėčiau tiek skaityt, kiek metų pradžioje optimistiškai vis prisižadu. Šiemet prie to stipriai prisidėjo tai, kad paskutinius pusę metų nebevažinėju viešuoju transportu. Anksčiau tai darydavau beveik dvi valandas per dieną, tad spėkite, kam tą laiką išnaudodavau. Mama kažkada pasakojo - važiuoju, sako, pro Spaudos rūmus, o ten 6:00 ryto stotelėje kažkokia keistuolė tamsoj skaito knygą. Pakelia, sako, akis ta keistuolė - taigi mano duktė stovi :). Tai tos dvi valandos skaitymo per dieną iš mano gyvenimo iškrito. Na, žinoma, galėčiau jų paieškoti prieš miegą ar vietoj kokio serialo, bet prievartautis nesinori. Turbūt knygas dėl to ir myliu, kad tai man priebėga ir džiaugsmas, o ne prievolė.

Gal kad ir pats skaitymas toks kiek užleistas, tai ir čia nieko pusmetį nerašiau. Bet va pagalvojau, kad vistik prabėgti per savo skaitymo metus norėtųsi. Pačiai prisiminti ir gal jums kažką parekomenduoti (arba priešingai).

Tai pradėkim, shall we?
Iš 22 perskaitytų knygų lentynoje radau tik tiek. Kitos - skaityklėje, pas teisėtus šeimininkus arba išdalintos į pasaulį kitiems skaityti ir mylėti :)

Kaip ir 2015-ųjų, ir 2016-ųjų metų įrašuose, pateiksiu trumpą statistiką.
Viso šiemet pavyko perskaityti 22 knygas. Dar 3 pradėtos ir nespėtos užbaigti.
Iš jų šiemet ypač daug, net 16 skaičiau lietuviškai ir tik 6 - anglų kalba.
Tik trečdalis - 7 knygos - parašytos lietuvių autorių. Lieku ištikima sau, ir, deja, ne rašantiems tautiečiams - taip norisi daugiau imtis vietinių rašytojų, bet kai ateina laikas pasirinkti, aš vis linkstu prie kažko kito.
Vyrų ir moterų autorių knygų pasitaikė vienodai - po 11.
Lygiai taip pat - per pusę - pasidalinę ir elektroninės bei popierinės knygos.
Trumpiausia šių metų knyga - Algirdas Kumža "Himalajai: Vienos ekspedicijos dienoraštis. Nepalas - Tibetas". Tik 94 puslapiai.
Ilgiausia - Anna Todd "After. Kai mes abejojom" - 688 puslapiai.
Vidutiniškai vienoje šių metų skaitytoje knygoje buvo 301 puslapis.

Sausų skaičiukų, manau, užteks, tad galim perbėgti prie įdomiosios dalies - metų topo. Kaip visuomet, nominacijos šiek tiek skiriasi, jas labiau pritaikau prie to, su kuo per metus susidūriau :)

Metų "taip whatever, kad net pamiršau, apie ką" - Oliver Polak "Man galima, aš žydas". Kaip ir rašiau apžvalgėlėje, knyga kaip ir nebloga, bet jau tada pasirodė prėska, o praėjus beveik metams reiktų gerai pagalvoti apie turinį.
Metų kelionių knyga - Algirdas Kumža "Himalajai: Vienos ekspedicijos dienoraštis. Nepalas - Tibetas". Šis žanras - vienas mano mėgstamiausių. O A. Kumžos ekspedicijos dienoraštis labai stipriai pažadino tą man taip pažįstamą ir labai dažnai aplankantį wanderlust.
Metų emocija - Paul Kalanithi "Įkvėpti tylą" / "When Breath Becomes Air". Beprotiškai jautru, liūdna ir įkvepia norėt ir būt Daugiau.
Metų fantastika - J. K. Rowling "Fantastiniai gyvūnai ir kur juos rasti. Originalus scenarijus". Vis dar neatsispiriu (ir, matyt, niekuomet neatsispirsiu) Hario Poterio magiškam pasauliui.
Metų nusivylimas - Rokas Flick "Pradingę klajojančiam smėlyje. Romanas apie senovės kuršius". Vien dėl mano lūkesčių, susijusių su pajūrio romantizavimu.
Metų įkvėpimas - Francine Jay "Laimė turėti mažiau. Minimalistinės gyvensenos vadovas" / "The Joy of Less: A Minimalist Living Guide". Iki šiol ir toliau nešuosi su savim idėją, kad mažiau daiktų = laimingesnis gyvenimas.
Metų istorinė knyga - Ruta Sepetys "Druska jūrai". R. Sepetys turi didelį talentą rašyti paprastai, bet stipriai ir paveikiai.
Metų autorė - Leigh Bardugo ir jos dvi knygos - "Šturmas ir audra" / "Siege and Storm" bei "Ruin and Rising". Rašytoja nuostabiai moka sukurti pasaulį, įpina žiauriai įdomių detalių ir tikrai įtaigiai pasakoja. Eilėj laukia tolimesni jos darbai.

Vienos TOS knygos šiemet, deja, neturiu. Iš kurios pusės bežiūrėčiau, nei viena neišsiskyrė tiek, kad pavadinčiau metų knyga.

Ko palinkėčiau sau kitiems metams?
skaityti daugiau tautiečių knygų;
grįžti prie skaitymo angliškai;
kad kitais metais dažniau rasčiau laiko atsiverst knygą bent pusvalandžiui;
kad kitais metais rašant metų apibendrinimą tai nebūtų pirmasis taipsau įrašas po šio :)

Laimingų naujųjų! Tegu būna tokie, kad ne kitiems gražiai atrodytų, o patiems širdy būtų ramu.

Komentarų nėra